fbpx
Ślubny Impresariat
Blog

Ślubna darowizna – temat do przemyślenia

Pewnie zastanawiacie się, skąd temat darowizny w tematyce ślubnej? Jest on związany z prezentami ślubnymi jakie otrzymuje młoda para, a mianowicie z kopertami zawierającymi zawartość pieniężną.

Oczywiście, taka forma prezentu jest zawsze mile widziana, ponieważ pozwala na samodzielne rozdysponowanie otrzymanych środków przez parę młodą, co pozwala np. uniknąć niechcianych lub zdublowanych prezentów. Nie mniej jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że jest to problem natury formalnej, ponieważ otrzymane pieniądze to ślubna darowizna i – pomimo że ten temat wydaje się bardzo kuriozalny, a kontrola majątku nowożeńców wydaje się być mało prawdopodobna – lepiej chuchać na zimne i być przezornym.

wedding planner kraków

Od kogo pochodzi ślubna darowizna?

Należy zapoznać się z pewnymi informacjami, takimi jak ta, że wszystkie darowizny podlegają opodatkowaniu. Ale jak wszędzie istnieją pewne wyjątki. Grupa podatkowa, do której zalicza się darczyńca wpływa na wysokość opodatkowania. Są wyróżnione 3 grupy podatkowe:

  • Do I grupy zalicza się małżonek, zstępni (dzieci, wnuki itd.), wstępni (rodzice, dziadkowie itd.), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie.
  • Do II grupy zaliczają się: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.
  • Do III grupy wchodzą wszystkie pozostałe osoby.

Jeśli darczyńcą jest osoba, która wchodzi w skład I grupy i kwota darowizny przekroczy 9 637 zł to Para młoda będzie musiała odprowadzić od tej kwoty podatek.

Będzie musiała również to zrobić w przypadku, gdy darczyńca z II grupy podaruje darowiznę przekraczającą kwotę 7 276 zł.

Tak samo darczyńca z III grupy podatkowej jeżeli podaruje darowiznę parze młodej powyżej 4 902 zł to będzie wiązało się z koniecznością odprowadzenia podatku.

wedding planner kraków

Kary i zwolnienia

Na szczęście od tej reguły są wyjątki. Jednym z najważniejszych jest ten, iż pomimo otrzymania darowizny przez osoby z I grupy podatkowej przekraczającej ustalony limit, para młoda jest zwolniona z odprowadzenia podatku w przypadku, gdy zgłosi otrzymaną darowiznę do właściwego dla niej urzędu skarbowego i we wskazanym czasie na odpowiednim druku.

Para młoda powinna również mieć świadomość, że kosztowny zakup za otrzymane pieniądze z prezentów weselnych może ulec opodatkowaniu. Jeśli okaże się, że para młoda nie odprowadziła podatku od darowizny, od której nie został wcześniej odprowadzony podatek, to wówczas trzeba będzie zapłacić karną stawkę podatkową. Wysokość takiego podatku wynosi 20% od kwoty darowizny.

Tym krótkim artykułem zachęcamy do bardziej szczegółowego zapoznania się z tematem, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Pamiętajcie – przezorny zawsze ubezpieczony 😉

wedding planner kraków
źródło: http://pracownianastrychu.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

lubna-darowizna-temat-do-przemylenia-lubny-impresariat