fbpx
Ślubny Impresariat
Blog

Ślub i wesele w sto dni. Tak, to możliwe!

Ile czasu potrzeba na zorganizowanie ślubu i wesela? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od oczekiwań pary młodej i dostępności wymarzonych usługodawców, ale z naszego doświadczenia wynika, że nie potrzeba na to dwóch lat 😉

Rozpisując jedno zadanie na jeden dzień stworzyłyśmy harmonogram, dzięki któremu można zorganizować ślub i wesele w 100 dni, czyli trochę więcej niż 3 miesiące i gwarantujemy, że jest to czas wystarczający do zorganizowania ślubu i wesela (harmonogram można pobrać tu i przy okazji dostawać od nas takie porady dużo przed czytelnikami bloga). Jednak zdajemy sobie sprawę, że czasem jest to niemożliwe z przyczyn tzw. „niezależnych”, np. z powodu dostępności sali na wesele. Bardzo często parom młodym podoba się jakieś miejsce, ale najbliższa wolna sobota w sezonie letnim to któraś z tych za dwa lata. I to właśnie zazwyczaj jest główny i jedyny powód, dla których organizacja ślubu i wesela tyle trwa.

Ślub i wesele we wtorek lub niedzielę

Tego nawet my, konsultanci ślubni, nie przeskoczymy. Jedyne, co można w takiej sytuacji zrobić to zorganizować wesele w inny dzień niż sobota. Ma to oczywiście mnóstwo plusów i minusów, jak wszystko. Dlatego para młoda musi to rozważyć, biorąc pod uwagę swoje osobiste uwarunkowania. Bo jeśli mieszka za granicą i większość gości na ślub przyleci zza granicy, to dla nich nie ma znaczenia czy ślub odbędzie się w sobotę, czy we czwartek, ponieważ i tak na ten czas muszą zaplanować wyjazd na co najmniej kilka dni. Ale jeśli goście mieszkają w Polsce, to obecność na weselu we środę oznacza, że na środę i czwartek muszą wziąć w pracy urlop, a to już nie dla każdego może być wykonalne. Są takie dni w środku tygodnia, które i tak są wolne od pracy – np. Boże Ciało lub majówka. Świetne terminy, ale schodzą w następnej kolejności po sobotach.

Z plusów? W inne dni niż sobota łatwiej negocjować ceny (zresztą często z założenia są już niższe), łatwiej o rozchwytywanych fotografów i zespoły itd., a to naprawdę duuuuża wartość dodana, jeśli chodzi o organizację wesela.

Jeśli jednak koniecznie sobota, to może niekoniecznie w ścisłym sezonie ślubnym? Może jesienią, wczesną wiosną albo w ogóle w zimowej scenerii?

ślub i wesele

Przewidywanie przede wszystkim

Planując wesele w inny dzień niż sobota lub w innym okresie roku, trzeba najpierw upewnić się czy będzie możliwość wziąć w ten dzień ślub! Zarówno jeśli chodzi o kościół, jak i USC. Niektóre urzędy udzielają ślubów tylko w soboty (ale może w gminie obok możliwe są czwartki?), a niektóre parafie nie godzą się np. na piątki (bo to Dzień Męki Pańskiej) lub okres Wielkiego Postu. Podobnie sytuacja może wyglądać 15 sierpnia, który jest terminem idealnym na ślub, ale dniem wolnym od pracy. Nie każdy urząd zgodzi się na udzielenie ślubu tego dnia. Zanim zarezerwujecie lokal, najpierw upewnijcie się co do możliwości formalnych dotyczących wybranej daty.

PS. Na zdjęciu nasza para, która ze względów osobisto-rodzinnych na swój ślub i wesele brała pod uwagę wyłącznie datę, która przypadała na okres Wielkiego Postu. Dość trudno było znaleźć parafię, która się zgodziła udzielić ślubu w tym czasie, ale kto, jeśli nie my 🙂 Więcej zdjęć z tej uroczystości TU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

lub-i-wesele-w-sto-dni-tak-to-moliwe-lubny-impresariat