Planowanie wesela i ślubu – pierwsze kroki
Stało się! Padło pytanie: „Czy zostaniesz moją żoną?” i zdecydowana odpowiedź: „Tak!”. W ogromie szczęścia i przy kreśleniu wspólnych planów na życie zatrzymajcie się na chwilę i pomyślcie, jakie pierwsze kroki powinniście podjąć jako narzeczeni. Od czego zacząć planowanie ślubu oraz wesela? Poniżej znajdziecie kilka podpowiedzi, które – mamy nadzieję – przydadzą się już niebawem!
Po pierwsze: ustalenie szczegółów, dotyczących uroczystości
To kluczowa kwestia, od której należy wystartować. Ważne są tutaj takie aspekty, jak:
- pora roku, w jakiej dojdzie do złożenia przysięgi małżeńskiej,
- styl ślubu i wesela,
- liczba zaproszonych gości.
Jeśli para młoda marzy o ceremonii w estetyce rustykalnej, to wesele w wiejskich plenerach i przejazd bryczką dobrze jest zaplanować w cieplejszych miesiącach. Uroczystości w innych stylach mogą przeważnie odbyć się w dowolnym momencie roku. Pogodę i klimat warto także wziąć pod uwagę, ustalając menu. Generalna zasada głosi, że latem słodkości i dania obiadowe powinny być lżejsze, niż zimą. Decydując się na ceremonię w określonej konwencji, należy być w tej decyzji konsekwentnym. Powinny zatem oddawać ją:
- stroje i dodatki zakochanych,
- zaproszenia,
- winietki na stół,
- samochód do ślubu oraz wystrój sali weselnej.
Decyzja, czy organizowany będzie obiad weselny tylko dla najbliższych, czy też wydaje się huczne wesele do białego rana, ma z kolei ogromne znaczenie dla budżetu. Mając już ustaloną wizję wesela, należy znaleźć odpowiedni lokal i zarezerwować salę na wybrany termin.
Po drugie: ślub cywilny czy kościelny?
Wybór pomiędzy ślubem cywilnym a kościelnym wynika z przekonań narzeczonych. Warto znać jednak podstawowe różnice. Katolicki ślub kościelny można połączyć ze złożeniem przysięgi cywilnej w ramach ślubu konkordatowego, wcześniej należy jednak dopełnić wszelkich formalności w urzędzie stanu cywilnego. Natomiast już po zaślubinach to duchowny zobowiązany jest do przesłania dokumentów do USC.
Wybierając ślub inny niż cywilny, trzeba nastawić się na dłuższe przygotowania. W przypadku najpopularniejszego w Polsce rodzaju ślubu kościelnego – tego, zawieranego w Kościele katolickim – konieczne jest m.in.:
- dostarczenie aktu chrztu do wybranej parafii, w której ma zostać udzielony sakrament małżeństwa (jeśli jest ona inna, niż parafia chrztu narzeczonej i narzeczonego, akty dostarczają obydwoje),
- uczestniczenie w naukach przedmałżeńskich i rozmowach w poradni małżeńskiej,
- wywieszenie zapowiedzi w parafiach narzeczonych.
Po trzecie, a może współpraca z konsultantem?
Jeżeli rodzice narzeczonych nie mieli jeszcze okazji się poznać, pierwsze spotkanie można zaaranżować np. w restauracji i podzielić się z nimi radosną nowiną. Być może zaoferują oni wówczas zakochanym swoje wsparcie w przygotowaniu uroczystości. Jednakże – mimo wszystko – całą organizację warto powierzyć profesjonalnym konsultantom ślubnym.
Takie rozwiązanie staje się coraz popularniejsze, co nie powinno przecież nikogo dziwić. Specjaliści pomogą swoim doświadczeniem, a także rozległą wiedzą – począwszy od doradztwa w kwestii trendów, kończąc na spełnieniu – nawet z pozoru odległych – weselnych marzeń. Dokładnie rozłożą w czasie wszystkie kroki, co ułatwi realizację wszystkich planów ślubnych. Odpowiednie działania pozwolą podzielić budżet weselny na mniejsze wydatki. Sensowne rozplanowanie wszelkich spraw przez konsultantów ograniczy stres i bieganinę oraz umożliwi spokojne dopięcie wszystkiego na ostatni guzik.