fbpx
Ślubny Impresariat
Blog

Planowanie wesela i ślubu – pierwsze kroki

Stało się! Padło pytanie: „Czy zostaniesz moją żoną?” i zdecydowana odpowiedź: „Tak!”. W ogromie szczęścia i przy kreśleniu wspólnych planów na życie zatrzymajcie się na chwilę i pomyślcie, jakie pierwsze kroki powinniście podjąć jako narzeczeni. Od czego zacząć planowanie ślubu oraz wesela? Poniżej znajdziecie kilka podpowiedzi, które – mamy nadzieję – przydadzą się już niebawem!

Po pierwsze: ustalenie szczegółów, dotyczących uroczystości

To kluczowa kwestia, od której należy wystartować. Ważne są tutaj takie aspekty, jak:

  • pora roku, w jakiej dojdzie do złożenia przysięgi małżeńskiej,
  • styl ślubu i wesela,
  • liczba zaproszonych gości.

Jeśli para młoda marzy o ceremonii w estetyce rustykalnej, to wesele w wiejskich plenerach i przejazd bryczką dobrze jest zaplanować w cieplejszych miesiącach. Uroczystości w innych stylach mogą przeważnie odbyć się w dowolnym momencie roku. Pogodę i klimat warto także wziąć pod uwagę, ustalając menu. Generalna zasada głosi, że latem słodkości i dania obiadowe powinny być lżejsze, niż zimą. Decydując się na ceremonię w określonej konwencji, należy być w tej decyzji konsekwentnym. Powinny zatem oddawać ją:

  • stroje i dodatki zakochanych,
  • zaproszenia,
  • winietki na stół,
  • samochód do ślubu oraz wystrój sali weselnej.

Decyzja, czy organizowany będzie obiad weselny tylko dla najbliższych, czy też wydaje się huczne wesele do białego rana, ma z kolei ogromne znaczenie dla budżetu. Mając już ustaloną wizję wesela, należy znaleźć odpowiedni lokal i zarezerwować salę na wybrany termin.

Po drugie: ślub cywilny czy kościelny?

Wybór pomiędzy ślubem cywilnym a kościelnym wynika z przekonań narzeczonych. Warto znać jednak podstawowe różnice. Katolicki ślub kościelny można połączyć ze złożeniem przysięgi cywilnej w ramach ślubu konkordatowego, wcześniej należy jednak dopełnić wszelkich formalności w urzędzie stanu cywilnego. Natomiast już po zaślubinach to duchowny zobowiązany jest do przesłania dokumentów do USC.

Wybierając ślub inny niż cywilny, trzeba nastawić się na dłuższe przygotowania. W przypadku najpopularniejszego w Polsce rodzaju ślubu kościelnego – tego, zawieranego w Kościele katolickim – konieczne jest m.in.:

  • dostarczenie aktu chrztu do wybranej parafii, w której ma zostać udzielony sakrament małżeństwa (jeśli jest ona inna, niż parafia chrztu narzeczonej i narzeczonego, akty dostarczają obydwoje),
  • uczestniczenie w naukach przedmałżeńskich i rozmowach w poradni małżeńskiej,
  • wywieszenie zapowiedzi w parafiach narzeczonych.

Po trzecie, a może współpraca z konsultantem?

Jeżeli rodzice narzeczonych nie mieli jeszcze okazji się poznać, pierwsze spotkanie można zaaranżować np. w restauracji i podzielić się z nimi radosną nowiną. Być może zaoferują oni wówczas zakochanym swoje wsparcie w przygotowaniu uroczystości. Jednakże – mimo wszystko – całą organizację warto powierzyć profesjonalnym konsultantom ślubnym.

Takie rozwiązanie staje się coraz popularniejsze, co nie powinno przecież nikogo dziwić. Specjaliści pomogą swoim doświadczeniem, a także rozległą wiedzą – począwszy od doradztwa w kwestii trendów, kończąc na spełnieniu – nawet z pozoru odległych – weselnych marzeń. Dokładnie rozłożą w czasie wszystkie kroki, co ułatwi realizację wszystkich planów ślubnych. Odpowiednie działania pozwolą podzielić budżet weselny na mniejsze wydatki. Sensowne rozplanowanie wszelkich spraw przez konsultantów ograniczy stres i bieganinę oraz umożliwi spokojne dopięcie wszystkiego na ostatni guzik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

planowanie-wesela-i-lubu-pierwsze-kroki-lubny-impresariat