Konsultant ślubny to nie zawsze to samo
Ostatnio często spotykamy się z sytuacjami, w których określenie „konsultant ślubny” bywa nadużywane. Identyfikują się tak doradczynie w salonach sukien ślubnych, firmy dekoratorskie, ale przede wszystkim nadużywane jest w hotelach i restauracjach.
Te ostatnie oferują pomoc w organizacji poszczególnych usług osobom, które decydują się zorganizować wesele w ich obiekcie, a pracownik dedykowany do obsługi klienta weselnego określany jest często mianem konsultant ślubny. Nic bardziej mylnego! Owszem, osoby te mogą polecić Młodej Parze DJa, zespół, fotografa czy samochód do ślubu, ale praca ta niewiele ma wspólnego z pracą wedding plannera.
Pracownik Restauracji lub hotelu przede wszystkim zatrudniony jest przez właściciela restauracji lub hotelu i to na rzecz jego korzyści ma pełnić swoje obowiązki. Konsultant ślubny zatrudniany jest przez Młodą Parę i to jej dobro jest dla niego najcenniejsze w pracy. Restauracyjny/hotelowy konsultant może w każdym momencie zmienić miejsce zatrudnienia, jego obowiązki (a więc i obsługę Młodych Par) przejmuje ktoś inny. Ktoś, kto niekoniecznie zorientowany będzie w ustaleniach z klientami lub może nawet być zupełnie niekompetentny. Konsultant ślubny – ten właściwy – związany jest ze swoimi klientami do końca. Chyba, że to oni z jakiegoś powodu zrezygnują z jego usług.
Restauracja lub hotel, które oferują pomoc przy organizacji poszczególnych elementów wesela, polecają innych usługodawców ze swojej stałej bazy, którą mają najczęściej w wyniku wcześniej organizowanych w tym miejscu imprez. Ta baza jest najczęściej ograniczona do kilku lub kilkunastu kontaktów. Często, choć oczywiście nie jest to normą, rekomendacje te nie są bezinteresowne. Wedding planner z kolei doradza Młodej Parze spośród podwykonawców sprawdzonych osobiście, a przede wszystkim dopasowanych do charakteru uroczystości, oczekiwań klienta i jego możliwości budżetowych. Jeśli nie ma takich osób w swojej bazie – poszukuje ich do skutku. W przeciwieństwie do konsultanta z danego lokalu, załatwia też w imieniu Młodej Pary wszelkie formalności, związane z zatrudnieniem danego usługodawcy: ustala terminy, spotkania, uzgadnia warunki umowy, negocjuje ceny, podpisuje kontrakt, dokonuje rozliczeń.
I wreszcie, co jest chyba największą różnicą pomiędzy obiema osobami – konsultant z restauracji w dniu ślubu odpowiada i nadzoruje pracę swojej ekipy, tej ze swojego miejsca pracy. Konsultant ślubny zaś towarzyszy Młodej Parze od samego rana albo jeszcze wcześniej – podczas wizyty fryzjera, w kościele lub urzędzie, podczas przewozu gości i nadzoruje pracę wszystkich ekip. Tak więc nazywanie osoby zatrudnionej w hotelu lub restauracji konsultantem ślubnym nie jest prawidłowe. Konsultantem lub managerem ds. organizacji wesel, przyjęć – tak, ale najlepiej byłoby znaleźć na nią odrębne określenie i nie wprowadzać klientów w błąd.